fej2

Rajongói klub | Hírek | Eurovízió 2008. | Magyar Nemzeti Döntő | Csézy | GY.I.K. | Statisztikák | English 

Gyakran Ismételt Kérdések

Sok emberben vannak tévhitek az Eurovízióval kapcsolatban. Ezért próbáltam kigyűjteni néhány ilyen tipikus kérdést, és meg is válaszolni. Gondolom senkinek sincs kedve szabálykönyvet meg paragrafusokat olvasgatni. Konkrét kérdésre konkrét lesz itt a válasz. Várom a kérdéseket, és a rajongók segítségét ahhoz, hogy bővüljön ez a gyík...

Grúzia nem is európai ország, meg van egy csomó más példa is, és mégis indulhat az Eurovízión?

Indulhat. Annyi a kikötés, hogy az ország tagja legyen az EBU-nak.

Mi az az EBU?

EBU a rövidítése az European Broadcasting Union nevű szervezetnek, ami magyarul Európai Műsorsugárzók Szövetsége. Ez a szervezet rendezi meg 1956 óta az Eurovíziós Dalfesztivált.

Rúzsa Magdi nem magyar állampolgár, mégis indulhat Magyarországot képviselve a versenyen?

Igen. A szabályzatban nem szerepel ilyen megkötés. Például a 2006-os svájci indulónak, a Six4one együttesnek 6 tagja volt, és ők 6 különböző országból származtak. Vagy Céline Dion kanadaiként nyert Eurovíziót Svájcnak 1988-ban.

Ki dönti el, hogy melyik országban legyen megrendezve a verseny?

Általában a nézők. Az az ország nyeri meg a rendezési jogot, amelyiknek versenyzője a legtöbb szavazatot kapja. 2006-ban a finn Lordi nyert, így a 2007-es versenyt Finnországban fogják megrendezni. Olyan is volt már, hogy lemond a győztes ország a rendezési jogról. Az eddigi példák szerint ilyenkor a brit BBC rendezett Eurovíziót.

Ez a telefonos szavazás túlságosan bonyolultnak tűnik. Biztos hogy meg van bundázva.

Svante Stockselius, az EBU felügyelőbizottságának elnöke felel azért, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál szervezési-rendezési-kivitelezési munkái minél tökéletesebbek legyenek.. Többször kijelentette az ilyen vádakra, hogy „Az EBU biztosítja a szavazás tisztaságát.” A televoting pedig átláthatóan zajlik. Egy erre a feladatra megbízott cég összesíti mindegyik ország közjegyző által hitelesített szavazatát, ezután elküldi a végeredményt a verseny helyszínére. Ezután amikor következik a szavazási procedúra, a verseny informatikai rendszerében már létező pontokat fogják kihirdetni a szóvivők. Így a hiba vagy bunda esélye nulla. Több számítógépes hálózat működik a szavazáskor, hogy bármelyik meghibásodása esetén (mondjuk lefagy egy számítógép) a másik rendszer rendelkezésre tudjon állni.

Mi az a televoting?

Telefonos szavazás. Ide lehet érteni az sms szavazást is, de a klasszikus módszer az, hogy fel kell hívni egy telefonszámot, ami egy szavazatnak számít.

Ki dönti el, hogy ki képviseljen egy országot a versenyen?

A versenyzőt mindig az adott ország EBU-tag televíziós csatornája, általában a nemzeti közszolgálati televízió küldi versenybe.

Mi az, hogy nemzeti döntő?

Az Eurovízió nemzetközi versenyéhez hasonló esemény, ahol több előadó versenyez egymással. Azt, hogy ki legyen a győztes, vagy a telefonos szavazás, vagy egy zsűri, esetleg a kettő keveréke dönti el. De pusztán csak a zsűri szavazata is dönthet. Hogy melyik módszert használják, azt mindig adott ország televíziója dönti el. Ahol verseny nélkül jelölnek ki versenyzőt, azt nem szokás nemzeti döntőnek nevezni, bár más értelmezések szerint minden esemény, ahol kihirdetik a nemzetközi versenyre küldendő énekest vagy együttest, az mind nemzeti döntőnek számít.

Teljesen ismeretlennek tűnnek a dalok, még akkor is, ha az előadó ismert. Miért van ez?

Az EBU szabálya miatt. Csak olyan dal indulhat a versenyen, ami a versenyt megelőző év október 1-je után került kereskedelmi forgalomba. Persze a nemzeti televíziók szigoríthatnak ezen a szabályon. Cipruson például az a szokás, hogy a nemzeti döntőn lehet először látni a versenydalokat, és amelyik versenyzőnek a dala felkerül idő előtt akár az internetre, azt kizárják.